Najpopularniejsze derby piłkarskie w Europie

Miłośnicy piłki nożnej z pewnością wiedzą, czym są derby. Dla osób niewtajemniczonych jest to konfrontacja dwóch drużyn z tego samego regionu lub miasta. Takie rozgrywki interesują jednak nie tylko lokalnych kibiców. Największe derby piłkarskie w Europie przyciągają zarówno na stadiony, jak i przed ekrany telewizorów tysiące fanów futbolu z całego świata. Jakie rozgrywki cieszą się największym zainteresowaniem? Przedstawiamy najpopularniejsze derby piłkarskie w Europie.

Derby piłkarskie północnego Londynu

Wśród najpopularniejszych derbów piłkarskich w Europie nie może zabraknąć rozgrywek drużyn z północnego Londynu. Meczów derbowych stolicy Anglii jest wiele. Jednak za najbardziej kultowy, przyciągający setki tysięcy widzów nie tylko na stadiony, ale również przed ekrany telewizorów, uznaje się pojedynek Arsenalu z Tottenhamem. Mecze tych drużyn wzbudzają olbrzymie emocje, niezależnie od tego czy jest to spotkanie w Curling Cup, czy wyłącznie mecz o ligowe punkty.

Derby piłkarskie Mediolanu oraz Rzymu

Mediolan to nie tylko światowa stolica mody, ale również miasto, w którym toczą się rywalizacje dwóch drużyn piłkarskich: Inter Mediolanu z AC Milanem. Jak donoszą specjaliści, którzy prowadzą Ranking Legalnych Pl, rozgrywki te z zapartym tchem śledzą nie tylko Włosi, ale również kibice z innych regionów świata. Mecze to są chętnie oglądane również przez fanów futbolu w Polsce. To jednak niejedyne derby piłkarskie we Włoszech. Wśród popularnych tego typu rozgrywek w Europie wymienia się również wielkie derby miasta Rzymu. W tym przypadku polem bitwy jest wieczne miasto, a rywalizują między sobą drużyny AS Roma z S.S Lazio. Bez wątpienia jest to jeden z najważniejszych meczów na Półwyspie Apenińskim, który ma ogromne znaczenie dla kibiców obu tych drużyn.

Derby piłkarskie Belgradu

Mimo że liga serbska od wielu lat jest pogrążona w kryzysie i zmaga się z wieloma problemami takimi jak słaby poziom piłkarzy, korupcja czy niska frekwencja kibiców na meczach, to jednak jej derby należą do najpopularniejszych w Europie. Dwa razy do roku przyciągają one kibiców futbolu z całej Europy. Dwie drużyny, które zdominowały rozgrywki krajowe to Partizan oraz Crvena Zvezda. Swego rodzaju wojna między kibicami tych dwóch zespołów rozpoczęła się już w czasach transformacji. Obecnie derby te to spektakl godny podziwu, który można oglądać nie tylko podczas transmisji telewizyjnych, ale również internetowych.

 

Derby piłkarskie Old Firm Derby

Wśród popularnych derbów w Europie, które są jednocześnie najstarszymi na świecie, wymienia się derby piłkarskie Old Firm Derby. Święta wojna drużyn z Glasgow, czyli Celtic i Rangers, trwa nieprzerwanie od lat 80. XIX wieku. Derby te nie są jednak wyłącznie rywalizacją piłkarską, ale również ideologiczną, a nawet religijną ze względu na to, że kibice Celticu są katolikami, zaś Rangersów protestantami. Mecze te rozgrywane są cztery razy do roku i są najważniejszym wydarzeniem dla kibiców w kraju. Cieszą się dużym zainteresowaniem jednak również fanów futbolu z innych regionów świata.