Jakie sukcesy w karierze trenerskiej osiągnął José Mourinho?

Czy José Mourinho mógł skończyć inaczej niż jako wybitny trener piłkarski? Od najmłodszych lat obcujący z futbolem, najpierw chciał zostać piłkarzem. Szczęśliwie dla wielu zawodników z tej kariery nic nie wyszło, i dzięki temu mogli oni trenować z jednym z najlepszych trenerów wszech czasów, bo właśnie taką pozycję osiągnął José Mourinho przez lata swojej pracy.

Pierwsze kroki w zawodzie trenera

José Mário dos Santos Félix Mourinho pochodzi z Portugalii. Przyszedł na świat 26 stycznia 1963 roku w Setubal. Jego mama pracowała jako nauczycielka, tata był piłkarzem grającym na pozycji bramkarza i to dzięki niemu José zapałał miłością do futbolu. Jako nastolatek szkolił się na piłkarza i po osiągnięciu stosownego wieku trafił do seniorów, gdzie jednak kariery nie zrobił. W 1987 roku dał sobie ostatecznie spokój z zawodowym graniem i skoncentrował się na trenowaniu zawodników.

W tym celu podjął edukację w Instituto Superior de Educação Física oraz Uniwersytecie Technicznym w Lizbonie, natomiast pierwszą pracę w charakterze asystenta trenera otrzymał w Estrela Amadora. W 1993 roku trafił do Sportingu, w kolejnym sezonie pracował w FC Porto, gdzie trenerem był Bobby Robson. Razem tworzyli oni bardzo zgrany duet, dlatego gdy Robson otrzymał angaż w Barcelonie, zabrał Mourinho ze sobą. Po odejściu Robsona, José Mourinho pracował jako asystent holenderskiego szkoleniowca Louisa van Gaala.

Przebieg kariery szkoleniowej

Pierwsze kroki jako menadżer klubu stawiał w ojczystej Portugalii, trenując po kolei Benfikę, União de Leiria oraz FC Porto. To dzięki Porto stał się słynny na cały świat, bo wyniósł ten klub na same szczyty europejskiej piłki, prowadząc do zwycięstwa w UEFA Cup w 2003 roku i Lidze Mistrzów w 2004 roku. Był to wielki sukces dla młodego trenera, nic dziwnego zatem, że mógł przebierać w ofertach i przejść do jeszcze większych klubów z tradycjami.

Wybór padł na Chelsea FC, gdzie właśnie szukano nowego szkoleniowca. José Mourinho nie rozczarował – pierwszy od pół wieku tytuł mistrza Anglii Chelsea wywalczyła dopiero z tym trenerem, a do tego udało się ów tytuł obronić w następnym sezonie. Chelsea wygrała także Puchar Anglii, Tarczę Wspólnoty oraz kilka pomniejszych krajowych trofeów, po czym nastąpił słabszy okres i Mourinho został zwolniony. Jeszcze przed rozpoczęciem sezonu 2008/2009 portugalski trener znalazł nową pracę, we Włoszech – podpisał kontrakt na trzy lata z Interem. Trzy miesiące wystarczyły, aby pierwsze trofeum znalazło się w klubowej gablocie, a był to Superpuchar Włoch. Kolejne miesiące wyglądały tylko lepiej, bo najpierw sezon zakończył się mistrzostwem kraju, a w drugim roku współpracy José Mourinho z Interem klub sięgnął po potrójną koronę, broniąc tytułu mistrza kraju, zdobywając Puchar Włoch i wygrywając Ligę Mistrzów. José Mourinho został w tym momencie trzecim w historii trenerem, który triumfował w LM z różnymi klubami.

Z Interu José Mourinho przeszedł do Realu Madryt, podpisując kontrakt na najwyższą trenerską pensję, jaką wtedy zaproponowano szkoleniowcowi. Odszedł w 2013 roku, przed wypełnieniem kontraktu – powodem zwolnienia było głównie niezadowolenie władz klubu z powodu kiepskich wyników w Lidze Mistrzów, choć w lidze hiszpańskiej Real został mistrzem i wywalczył Puchar Króla. Następne lata José Mourinho ponownie spędził na Wyspach Brytyjskich, prowadząc Chelsea, Manchester United oraz Tottenham Hotspur, nie były to jednak szczególnie owocne lata, choć udało się zdobyć kilka trofeów. W 2021 roku José Mourinho zdecydował się trenować włoski klub z Rzymu, AS Roma.

Nawiązanie współpracy z marką XTB

W 2020 roku José Mourinho zdecydował się połączyć swoją pracę trenera ze stanowiskiem ambasadora marki XTB. W kampanii „Be like José” trener zachęca, by skorzystać z atrakcyjnej oferty domu maklerskiego XTB, który daje możliwość inwestowania w akcje bez prowizji, za to z dostępem do szeregu użytecznych narzędzi. XTB to marka znana na całym świecie, notowana na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Zobacz też: https://www.xtb.com/pl/analizy-rynkowe/wiadomosci-rynkowe

Skąd akurat ten wybór? José Mourinho jest doświadczonym szkoleniowcem, a praca trenera ma wiele wspólnego z inwestycjami finansowymi. Kampania ze znanym trenerem ma podkreślić, że XTB, wzorem José Mourinho, zapewnia pełne wsparcie i ułatwia osiąganie sukcesów. Pokazuje przy tym, że działając jak José musisz wybrać odpowiednią strategię i wyciągać naukę nie tylko z wygranych, ale i porażek. Dowiedz się więcej: https://www.xtb.com/pl/surowce