Euro 2020 tylko w Anglii? Dlaczego dopiero teraz o tym się mówi?!

Jak wszyscy dobrze wiedzą, Euro 2020 zostało odwołane. W związku z pandemią impreza została przełożona na obecny rok. Można przypuszczać, że wiele osób zadaje sobie pytanie, czy impreza się odbędzie? Ubiegły rok pokazał, że żadnych gwarancji mieć nie można, ale wydaje się, że sprawa jest prosta – impreza musi się odbyć. Dowodem na to są choćby krajowe i europejskie rozgrywki – wszystko się odbywa. Oczywiście nie jest bezproblemowo, ale chyba najważniejsze, że rozgrywki trwają, prawda?

Zmiana formatu

Euro 2020 zapowiadano jako wyjątkowe wydarzenie. Wystarczy powiedzieć, że impreza miała się odbyć w dwunastu krajach. Takie podejście do tematu na pewno należy uznać za kontrowersyjne, wszak nie możemy zapominać, że koniec końców chodzi o ludzi – organizowanie mistrzostw Europy w wielu krajach to dla piłkarzy dodatkowy wysiłek związany z podróżami.

Niemniej skupmy się na tym, co jest tu i teraz. Podróżowanie jest utrudnione, czemu dowodzą choćby europejskie rozgrywki. Fani z pewnością wiedzą, że niektóre mecze musiały odbywać się na neutralnych stadionach. Biorąc to pod uwagę, obstawanie przy wspomnianym formacie wydaje się głupie. Z drugiej strony mamy marzec, a nie doszło do żadnych zmian. Przynajmniej oficjalnie.

Euro 2021 w Anglii?

Można usłyszeć, że Euro 2021 odbędzie się tylko w jednym kraju i tym krajem będzie Anglia. Na ten moment trudno szacować, czy taki wariant rzeczywiście będzie miał miejsce, ale wszyscy powinni zgodzić się z jednym – ograniczenie podróżowania to szansa na uniknięcie wielu obostrzeń. Dobrze też spojrzeć na temat pod kątem kibiców – można odnieść wrażenie, że często stykamy się z przesadą. Niemniej do przepisów trzeba się dostosowywać. Musimy wierzyć, że poszczególne władze wiedzą, co robią. Ponadto skoro ustanowiono jakieś obostrzenia, to są dwa wyjścia – dostosowanie się lub złagodzenie restrykcji.

Trudno spodziewać się pełnych trybun, ale na pewno fajnie byłoby, gdyby mecze mogła oglądać nawet garstka widzów. Skoro była mowa o Anglii – ciekawostka – Boris Johnson zapowiedział, iż 21 czerwca może dojść do zdjęcia wszelkich restrykcji. Dla przypomnienia – 21 czerwca to czas mistrzostw Europy. Dokładnie mówiąc, mecz otwarcia ma odbyć się 11 czerwca, natomiast finał 11 lipca.

Pamiętajmy jednak, że wspomniany plan to na ten moment teoria, ale mimo to można mówić o niewielkiej radości. Zresztą wystarczy zastanowić się nad tym, jak wiele wydarzeń sportowych (i nie tylko sportowych) się nie odbyło.

Poza tym obecny plan turnieju zakłada, że od półfinału turniej odbywa się właśnie w Anglii.