Jak dobrać najlepsze halówki?

Założyliście amatorką ligę, albo chcesz grać w ramach relaksu na hali. Halówka to też świetne rozwiązanie dla pasjonatów sportu, którym nie uśmiecha się grać w deszczu, czy śniegu. Jeżeli jednak gra ma być owocna i przyjemna, należy się odpowiednio do niej przygotować. Podstawą udanej rozgrywki są nie tylko umiejętności gracza, ale również buty. Źle dobrane halówki, mogą poważnie poranić nogi i uprzykrzyć grę. Jak wybrać idealne buty do gry w halówkę?

Kilka słów o halówkach

Halówki, jak każde buty, składają się z wyściółki, cholewki i podeszwy, to właśnie od nich zależy komfort gry oraz użytkowania. Modeli jest bardzo dużo, w różnych cenach i kolorach. Buty są też wykonane z materiałów syntetycznych, bądź naturalnych, czyli głównie mówimy tu o modelach skórzanych. Zanim jednak zdecydujemy się na konkretny model, musimy zdać sobie sprawę, na co zwrócić uwagę.

Podeszwa w halówkach

Podeszwę dzielimy na zewnętrzną i środkową. Zewnętrzna podeszwa odpowiada za przyczepność butów do podłoża. Środkowa natomiast ma bardzo ważną funkcję amortyzowania. Istotne też, aby była odpowiednio sprężysta. Jeżeli będziemy grać na twardej powierzchni, powinna charakteryzować się wysoką elastycznością i sprężystością.

Wyściółka

Wybierając buty do futsalu, przede wszystkim musimy zwrócić uwagę na to, czy są wygodne, a także, czy wyściółka jest wykonana z odpowiedniego materiału. Stopa w budzie powinna mieć zapewnioną odpowiednią termowentylację. Dodatkowo dzięki dobrej wyściółce, stopa stabilnie leży w bucie. Najlepiej wybrać wyściółkę ze skóry syntetycznej, ponieważ jest najbardziej higieniczna i zapewnia, najlepszą wentylację stopy. Jeżeli jednak nie mamy oporów moralnych, oraz chcemy wydać więcej pieniędzy, to możemy pokusić się o model z wyściółką, ze skóry naturalnej, wówczas na pewno będzie trwalszy.

Cholewka jest najważniejsza!

Nie jest przesadą stwierdzenie, że to cholewka w butach do futsalu jest najważniejsza. Odpowiada ona nie tylko za wygląd obuwia, ale również odpowiada za wyczucie piłki. Jeżeli grasz amatorsko i nie zależy ci, na drogich modelach, do tego stopa łatwo dopasowuje się do butów i nie masz problemów z obcieraniem stóp, to możesz zainwestować w but z cholewką syntetyczną. Ma ona sporą zaletę, mianowicie jest łatwa w czyszczeniu. Natomiast, jeżeli chcesz mieć maksymalne wyczucie piłki, twoje stopy potrafią ucierpieć nawet po dniu w klapkach, a jednocześnie zależy ci na obuwiu idealnie dopasowanych do nogi, to warto rozważyć buty wykonane ze skóry, Jednak wystarczającym, a równie dobrym, choćby pod kątem wentylacji wyborem, będą cholewki wykonane z materiałów tekstylnych. Są jednak nietrwałe i słabo w nich czuć piłkę, ponadto nie dopasowują się idealnie do stopy. Tekstylne cholewki sprawdzą się jeżeli grasz od czasu do czasu i nie chcesz wydawać dużych pieniędzy na buty.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Wybierając buty do futsalu, należy pamiętać, że muszą być wybrane na styk. Ma to szczególnie znaczenie w modelach z wyższej półki, ponieważ te mają systemy, które stabilizują staw skokowy i śródstopie. Nie należy też w halówkach grać poza halą, oraz używać ich jako obuwia codziennego, po pierwsze dlatego, że się szybko niszczą, a po drugie, podeszwa nie jest przystosowana do chodzenia po gruncie.

Ślizgające się halówki, jak temu zapobiec?

Wiele osób, które grała na halach i ma za sobą kupno pierwszych halówek, skarży się, że buty ślizgały się i w związku z tym wolą grac np. w zwykłych trampkach. Oczywiście można, ale nie polecamy tego rozwiązania, zwłaszcza jeżeli macie na uwadze to, że futsal to dość agresywny sport z potrzebą wyczucia piłki. Z reguły halówki ślizgają się dlatego, bo są zwyczajnie kiepskiej jakości. Powodem może też być starta podeszwa (np. przez chodzenie w butach po ulicy). Aby zminimalizować ślizganie się, należy umyć dokładnie podeszwę w ciepłej wodzie, najlepiej z dodatkiem płynu do naczyń. Należy również zweryfikować, czy parkiet nadaje się do gry i jest czysty i w razie potrzeby również umyć go, odpowiednim środkiem.