Koronawirus w FC Barcelonie

Niedawno do wiadomości publicznej media podały, że jeden z zawodników FC Barcelony jest zarażony wirusem SARS-CoV-2. Przez dłuższy czas klub nie chciał wyjawić, kto dokładnie spośród dziesięciu piłkarzy jest nosicielem patogenu koronawirusa. Na szczęście nosiciel nie miał silnych objawów zarażenia i natychmiast trafił na obowiązkową domową izolację. 

Znamy szczegóły w sprawie zarażenia wirusem

Zawodnicy klubu FC Barcelona rozpoczęli niedawno przygotowania przedsezonowe. Dzięki testom kontrolnym u jednego z nich szybko wykryto patogen COVID-19. Nosicielem wirusa okazał się być Samuel Umtiti, 26-letni francuski piłkarz kameruńskiego pochodzenia. Dziennikarze z katalońskiego dziennika sportowego podkreślają, że zarażony nie miał na szczęście żadnej styczności z pozostałymi zawodnikami z kadry meczowej z piątkowego spotkania FC Barcelony z Bayernem Monachium w Lidze Mistrzów. Przedstawiciele klubu FC Barcelona szybko poinformowały odpowiednie organizacje ds. bezpieczeństwa. W piątek okazało się, że to Samuel Umititi jest zakażony wirusem SARS-CoV-2. Piłkarz uzyskał pozytywny wynik testu, który przeprowadzono dzień wcześniej, w czwartek, w Camp Nou. Służby epidemiologiczne wydały w tej sprawie specjalny komunikat, w którym proszą o kontakt wszystkie osoby, które spotkały się z Umititim w ciągu ostatnich kilku dni w celu przeprowadzenia testów PCR w kierunku koronawirusa. 

Badania w kierunku COVID-19 w FC Barcelona

Piłkarz przechodzi zakażenie bezobjawowo w izolacji w swoim domu. Jak sam podkreśla, czuje się bardzo dobrze. Zakażony wirusem SARS-CoV-2 Umititi nie miał kontaktu z pierwszą drużyną, ponieważ od dłuższego czasu leczy kontuzję kolana. W związku z tym nie mógł trenować i nie poleciał do Lizbony. Dzięki temu mecz ćwierćfinału Ligi Mistrzów mógł rozegrać się bez problemów i opóźnień. Wszystkie osoby, które miały w ostatnim czasie styczność z Samuelem Umtitim będą poddane szczegółowym testom metodą Real Time RT-PCR. Największą czułość badania można uzyskać dzień po pojawieniu się pierwszych objawów klinicznych lub 7-9 dni od potencjalnego zakażenia wirusem. Materiał do badania pobierany jest z dróg oddechowych pacjenta. Jest to obecnie najskuteczniejszy test w kierunku koronawirusa SARS-CoV-2. 

Kim jest Samuel Umtiti?

Samuel Umtiti jest francuskim piłkarzem o kameruńskim pochodzeniu. Obecnie pełni funkcję środkowego obrońcy w hiszpańskim klubie FC Barcelona. Umititi rozpoczął swoje pierwsze treningi w 1999 roku w wieku 9 lat w FC Menival. Po zaledwie 2 latach trafił do Olympique Lyon, a w 2012 został zawodnikiem pierwszej drużyny. W połowie 2016 wówczas 22-letni Umtiti podpisał 5-letni kontrakt z FC Barcelona. Klub Barca zapłacił za niego 25 milionów euro. W swojej dotychczasowej karierze francuz rozegrał przeszło 286 meczów klubowych, w tym 170 z Olympique Lyon oraz 116 z FC Barcelona. 

Kolejne zmiany w FC Barcelona

Piątkowy mecz Barcelony z Bayernem Monachium był dużą kompromitacją i ogromnym zwodem dla kibiców. Kataloński klub przegrał 2:8 z drużyną niemiecką. Duma Katalonii nie zdobędzie w związku z tym żadnego trofeum w tym sezonie, co nie zdarzyło się od ponad 10 lat. Wiele komentatorów oraz dziennikarzy sportowych zapowiada, że w FC Barcelona potrzebne są gruntowne i szybkie zmiany. Na początku tygodnia zarząd FC Barcelony podejmie kluczowe decyzje w sprawie dalszego kształtu zespołu. Pewne jest, że odchodzi dotychczasowy trener Quique Setien. Najbardziej prawdopodobnym następcą jest holender Ronald Koeman. Wiele dzienników sportowych zauważa, że powrócił temat transferu Neymara z Paris Saint-Germain. Brazylijczyk jest najdroższym piłkarzem w historii futbolu. Obecnie gra na pozycji napastnika we francuskim klubie oraz w reprezentacji Brazylii. Zarząd Barcelony uważa, że Neymar mógłby być najlepszym bodźcem sportowym i medialnym, co pozytywnie wpłynęłoby na wyniki klubu. Powołując się na kataloński dziennik sportowy klub Barca, rozważa rozpoczęcie negocjacji z Paris Saint-Germain, oferując Antoine’a Griezmanna i 60 milionów euro.