Kryteria przy Złotej Piłce

Można pokusić się o stwierdzenie, zgodnie z którym emocje związane ze Złotą Piłką powoli zaczynają opadać. Oczywiście tradycyjnie nie zabrakło dyskusji o tym, dlaczego ten dziennikarz wybrał tak, a tamten inaczej. Nie sposób przewidzieć, czym kierowały się poszczególne osoby, ale na pewno można przybliżyć obowiązujące kryteria.

Nagroda dla najlepszego piłkarza w danym roku?

Przyjęło się mówić, że Złota Piłka to nagroda dla najlepszego piłkarza w danym roku kalendarzowym. Jest to zrozumiałe, aczkolwiek możemy mówić o sporym uproszczeniu. Można wręcz powiedzieć, że zdecydowanie zbyt dużym. Dziennikarze mieli oddawać swoje głosy zgodnie z przyjętymi kryteriami.

Tak dochodzimy do sedna sprawy – głosujący mieli uwzględniać klasę zawodnika, obecną formę, zdobyte trofea i dotychczasową karierę zawodnika. Co za tym idzie, trudno mówić o nagrodzie dla najlepszego piłkarza w danym roku. Można więc stwierdzić, że dobrze byłoby zmienić podejście do nagrody lub zasady. Oczywiście mimo wszystko pewnym problemem są też głosy przedstawicieli niektórych krajów. Głosuje 185 jurorów z różnych zakątków świata i można mieć w związku z tym rozmaite wątpliwości. Niemniej jednak pamiętajmy, że o Złotą Piłkę walczą piłkarze z całego świata. Skoro Złotą Piłkę może otrzymać przedstawiciel każdego kraju, dlaczego nie szanuje się niektórych głosów? Można też spojrzeć na to inaczej – ustalone zasady mogą wprowadzać spore zamieszanie. Weźmy sobie za przykład uwzględnienie dotychczasowej kariery zawodnika – Ronaldo i Messi są pod tym kątem bezkonkurencyjni. Nie zapominajmy też o tym, że głosowanie kończy się znacznie przed końcem roku.