Piłka nożna w e-sporcie

Piłka nożna jest jedną z tych dyscyplin sportowych, które są obecne w e-sporcie od dłuższego czasu i które pojawiły się w formie elektronicznej jako jedna z pierwszych. W pewnym sensie można powiedzieć, że piłka nożna była nawet pierwszym sportem, który zagościł na ekranach komputerów a także telewizorów za sprawą konsol. Miało to miejsce na długo przedtem, zanim pojawił się sport elektroniczny w dzisiejszym rozumieniu tego słowa. Mowa w tym miejscu o grach piłkarskich typu np. FIFA i podobne, które na rynku oprogramowania rozrywkowego obecne są już od blisko trzech dekad. NA początku gry takie miały charakter wyłącznie rozrywkowy i nie były traktowane jako forma sportu. Dopiero z czasem następowała ewolucja, w ramach której dawna rozrywka stała się czymś więcej niż tylko zwykłą grą, czyli sportem w formie elektronicznej nazwanym w skrócie jako e-sport.

Młode kadry e-sportowe

E-sport sam z siebie jako forma aktywności jest relatywnie młody więc nie dziwi wcale fakt, że większość działających w nim kadr to młodzi ludzie zaczynający swoją karierę zawodową. Sprzyja temu na pewno charakter tej „dyscypliny”, która wiele się nie różni od zwykłego grania na komputerze. Przynajmniej na pierwszy rzut oka i bez zagłębiania się w szczegóły pod tym względem piłkarski e-sport łudząco przypomina zwykłe gry symulujące piłkę nożną. Coraz więcej młodych ludzi kusi wizja zawodowej pracy, w ramach której będą robili to co lubią, czyli grali na komputerze. Rzecz jasna także i tutaj jest naturalna selekcja. Jedno ochotnicy w zderzeniu z realiami, gdy zobaczą, że e-sport piłkarski to wcale nie jest taki łatwy kawałek chleba jak im się wcześniej wydawało. Liczyli, że będą tylko grać i to wszystko, a tu okazuje się, że dochodzą do tego także i inne rzeczy. Inni odnajdują się w tym, ale po początkowym zapale i entuzjazmie sami rezygnują stwierdzając, że to jednak nie jest dla nich. Część odpada już na etapie rekrutacji i selekcji, gdyż okazuje się, ze nie maja zwyczajnie odpowiednich predyspozycji oraz umiejętności i na tym kończy się ich marzenie o szybkiej i łatwej karierze. Tak naprawdę ci, którym udaje się związać zawodowo z branżą na dłużej stanowią de facto tylko niewielki i znikomy odsetek pierwotnie zainteresowanych i to właśnie z nich tworzone są profesjonalne kadry e-sportowych sekcji klubów piłkarskich, które po odpowiednich treningach startują w oficjalnie organizowanych zawodach i turniejach. Co warto zauważyć, sekcje sportu elektronicznego w ostatnich latach pojawiają się w kolejnych tradycyjnych klubach piłkarskich stając się integralną częścią struktur organizacyjnych.

Dwie drogi rozwoju e-sportu

Kluby sportowe decydujące się na wejście w świat e-sportowy wybierają jedną z dwóch głównych dróg i strategii w tej kwestii. Spośród nich jedna jest zdecydowanie dominująca nad drugą. Ta najczęściej stosowana i wybierana strategia opiera się na stworzeniu w ramach swoich istniejących struktur organizacyjnych oddzielnej sekcji e-sportowej. Jest to zdecydowanie najprostsze i nie wymaga przebudowy innych komórek organizacyjnych.

Cały proces tworzenia nowej sekcji zaczyna się rzecz jasna od rekrutacji nowych potencjalnych zawodników. Tutaj atutem w pierwszym rzędzie będzie jakakolwiek forma doświadczenia w grach sportowych, zarówno zawodowa jak i amatorska. Jest to więc szansa dla osób, które po okresie grania samemu dla siebie zdecydowały się coś zmienić i przejść na e-sport zawodowy. Z doświadczenia takiego kandydata powinno wynikać obeznanie z najpopularniejszymi piłkarskimi grami sportowymi, co jest sprawdzane na etapie selekcji. Najlepsi kandydaci, ci którzy pozytywnie przejdą przez sito tworzą nową drużynę, lub też dołączają do tej już istniejącej. Drużyna zaczyna następnie trening, aby należycie przygotować się do oficjalnie prowadzonych piłkarskich rozgrywek e-sportowych, które w zdecydowanej większości odbywają się na którejś z kolejnych wersji platformy FIFA. Treningi potrafią być naprawdę wyczerpujące, głównie mentalnie. Podobnie sprawy mają się, jeśli chodzi o zawodowych graczy w Pokera. Swoich sił w tę grę karcianą można spróbować samemu, wybierając najlepsze kasyna online na rynku, dostępne pod tym linkiem.

Choć trend w postaci tworzenia drużyny i wystawiania jej na turnieje e-sportowe jest dominujący i najczęściej spotykany to jednak nie jest to jedyny sposób. Część klubów podchodzi do zagadnienia e-sportu bardziej ambitnie i stawia na organizowanie autorskich imprez pod własną marką. Eventy takie mają często charakter imprez wielkoformatowych prowadzonych z wielkim rozmachem. Jest to o tyle trudniejsze, że wymaga znalezienia sposobu na dotarcie do zainteresowanych i pozyskanie inwestorów gotowych wesprzeć finansowo cały projekt. Jest tu więc konieczne dużo więcej zaangażowania ze strony działaczy klubu w celu przyciągnięcia uwagi i rozpropagowania imprezy w środowisku graczy i zawodników e-sportowych.

W ostatnich latach przybywają kolejne oficjalne imprezy i turnieje opierające się o e-sport. Powstają kolejne marki, które stają się coraz popularniejsze. Na w miarę samodzielne działania mające na celu promocję i rozpowszechnianie projektu, ze względu na duże koszty, mogą pozwolić sobie tylko największe i najpopularniejsze marki takie jak np. F1 czy La Liga. Znane są też inne mniejsze lub większe projekty takie jak francuska e-Ligue 1, ligowe i pucharowe rozgrywki w Portugalii, hiszpański turniej La Liga eSports albo też FIFA18 eWorldCup. Nawet w Polsce działa już wirtualna liga rozgrywek Ekstraklasy. Jedne z nich są bardziej inne mniej rozpoznawalne i popularne. Te drugie najczęściej muszą szukać zewnętrznego wsparcia więc jest to szansa na zaistnienie innych podmiotów w charakterze sponsorów. Pod tym względem piłkarski e-sport w coraz większym stopniu upodabnia się do swojego tradycyjnego odpowiednika, gdzie szerokorozumiany sponsoring drużyn przez rozmaite inne podmioty jest obecny już na szeroką skalę od wielu dekad.